Bethlehem Press

Tuesday, September 19, 2017
By Katie McdonaldTimmy Wetmore getting ready for the 50 breaststroke during Northwest’s meet. against Westwood Heights By Katie McdonaldTimmy Wetmore getting ready for the 50 breaststroke during Northwest’s meet. against Westwood Heights

NW boys take 17 firsts

Thursday, July 13, 2017 by Katie McDonald kmcdonald@tnonline.com in Sports

Northwest’s boys’ swim team had 17 first place finishes in its meet against Westwood Heights last Thursday night at Northwest.

In the 8 & under 25 backstroke, Andrew Bays placed first with a time of 26.09.

In the 9 & 10 age division, Roman Herman won the 50 free with a time of 34.70, the 25 fly with a time of 18.56, and the 25 back in 21.03.

Also in the 9 & 10 group, Andre Negron took first place in the 25 breaststroke with a time of 23.66.

Corbin Eisenhardt came in first in the 50 free with a time of 35.13, Elijah Flickinger won the 50 backstroke with a time of 49.34, and Malcolm Collins placed first in the 50 breaststroke with a time of 48.59, all in the age 11 & 12 division.

Patrick Gilhool won two events, the 11 &12 50 butterfly with a time of 34.18, and the 12 & under 100 IM with a time of 1:20.76.

“Everything is pretty good [this year]. I’m at the top of my age group now. The practices can be hard but it’s fun,” Gilhool said.

Addison Collins won the 13 & 14 50 free with a time of 29.29, and the 100 IM with a time of 1:16.48.

“[In the 50 free] when you’re under water, that’s the fastest part, so you have to have a good start. You try not to look at the lane next to you,” said Collins. “I learned how to improve most of my strokes from Carolyn [Koch].”

Koch, along with Jacob Jones, John Buttillo, Reagan Morrison, and Herm Rij are assisting head coach Reik Foust this summer.

Also in the 13 & 14 age group, Seth Coleman won the 50 fly with a time of 35.88, Ben Service won the 50 backstroke with a time of 37.12, and Daniel Keats placed first in the 50 breaststroke with a time of 37.60.

Northwest’s boys won three relay events against Westwood Heights.

Eisenhardt, Malcolm Collins, Gilhool, and Tim Wetmore took first place in the 12 & under 200 medley relay in 2:45.07, John Jones, Sam Capwell, Spencer Smith, and Ben Stuckey won the 13 & over 200 medley relay, and Bays, Gilhool, Stuckey, Addison Collins, and Herman won the crescendo relay in 2:07.17.