Bethlehem Press

Friday, January 24, 2020

Article By: The Press

Friday, November 15, 2019 by The Press in Sports

DARTS, TRAPSHOOTING

DARTS

Suburban Dart League

Standings

Star of Beth 19 5 .792

Dryland 19 8 .704

Salem UCC 13 11 .542

Light of Christ 14 13 .519

Bath Luth 14 13 .519

Emmanuel 13 14 .481

St. Paul’s 13 14 .481

St. Stephen’s 10 14 .417

Christ UCC 11 16 .407

Farmersville 10 17 .370

Ebenezer 8 19 .296

St. Paul’s at

Ebenezer 6-5, 3-2, 4-2

SP - Rich Kern 8-13, Kevin Gross, Dave Clark 6-13, Brett Remel 5-12.

Eb - Vic Pacchioni 5-12, Roman Lugo 4-12, Carol Voortman HR, Robert McDonald HR.

Light of Christ at

Star of Beth 2-7, 2-3, 0-4

SB - Bill Hoke Sr. 5-9 2HR, Bill Hoke Jr. 5-11, Walt Hoffert 4-11, Scott Hoffert, Bryan Frankenfield 4-12.

LC - Dave Casey 4-10, Todd Jones 3-10, Doug Highdecker 3-10.

Salem UCC at

Bath Luth 3-4, 4-5 (30in), 5-4

*30 innings a new record, breaking old one of 25 from 1983

BL - D.J. Stillwell 6-20, Damian Rader 5-13, Erica Meixsell 2HR.

S - James Carrigan 8-18, Larry Fehnel 7-20, Fred Toncik HR.

St. Stephen’s at

Farmersville 4-5, 2-0, 2-5

F - Dave Campbell 6-12, Sue Grim 5-11, Gene Grim 5-12.

SS - 4-12: Allan Beahm, Gary Buczynski, Allan Antry.

Christ UCC at

Dryland 1-4, 2-4 (12), 2-4

D - Bernie Yurko 7-13, Rich Dern 6-14 HR.

C - Dave Shaver 5-13, Ed Yost 4-12, Ron Wagner 4-14, Donnie Laudenslager 2HR.

Bye - Emmanuel

Bethlehem Inter-City

Dart Baseball League

Congratulations to Holy Cross Lutheran on winning the 2019 Robert Schuster Double Elimination Tournament.

They won the tournament coming from the losers bracket and arrived in the finals after eliminating 2018 winners, Bethany UCC. They then went on to defeat College Hill, who came out of the winners bracket, in back-to-back games to take home the prize.

TRAPSHOOTING

Suburban Trapshooting League

Blue Ridge Rod and Gub Club

11/10/19

BLUE RIDGE 122

25 – Jeff Blose, Tom Szoke

24 - Jim Angst, Ross Gursky, Scott Reider, Stanley Royer, Dave Schwartz, Mark Szoke, Zach Szoke

COPEECHAN 125

25 – Dave Darrough, Rich Geyer, Kelley Huber, Tom Lonczynski, Brian Snyder, John Soloe, Jon Zadzora

EAST BATH 124

25 – Josh Bok, Debra Hunter, Roger Muschlitz, Jack Thomas

24 – Jim Delong, Brendan Doorley, Travis Foose, John Manning, Joe Panto, Bob Ruth, Joe Stevko, Dylan Stout, Andy Sukel, Wilbur Von Steuben, Glenn Wescoe, Don Yelsits

RANGER LAKE 125

25 – Roy Knipe, Dan Lederer, John McCauley, Tony Subjin, Ralph Weakland

Standings

Blue Ridge 619

Copeechan 621

East Bath 617

Ranger Lake 616